SCHRAMMEL-GYŰJTEMÉNY
Szombathely, Thököly Imre u. 20.

18.00 Tárlatvezetés az Ulysses-inspirációk című kiállításban
Közreműködnek az ELTE SEK diákjai

18.30 A porcelán légiessége
Bihari-Bakodi Szilvia restaurátor előadása

A több ezer éves, értékes, „fehér aranynak” is nevezett porcelán őshazája Kína. Ennek a rendkívül magas hőfokon égetett, tökéletesen tiszta és csengő hangú, légies anyagnak Európában a 18. század elejéig titok övezte a készítéstechnikáját, receptjét. Az európai porcelán születése Johann Friedrich Böttger nevéhez kapcsolódik, ami aztán a nagy porcelángyárak, Meissen, Bécs létrejöttéhez vezetett. Ezen hagyományokra építenek később a hazai porcelánmanufaktúráink, elsősorban a világhírű Herend és Hollóháza is. Mindkét gyárhoz mérföldkőként kapcsolódik Schrammel Imre Kossuth-díjas szobrászművész életműve, aki porcelántervező szakon végzett az Iparművészeti Főiskolán 1957-ben. A tárlatvezetésen fény derül ezen kapcsolódásokra és arra is, hogy a művész miért mondja: „A porcelán hazudik… Úgy, mint a félrelépő szép asszony.”

19.30 A szoborkészítés folyamata
Kékesi Gábor szobrászművész tárlatvezetése

Schrammel Imre Kossuth-díjas keramikusművész szobrainak alapanyaga az agyag, amely az égetés folyamatával válik végleges, kész munkává. Filozófiája szerint az agyag minden anyag végső állapotát jelenti, amelyhez minden törekszik.Folyamatosan kísérletezik, szakmai és technikai felkészültségét kiaknázva a határokat feszegeti. Mintázott szobrai többlépcsős munkafolyamaton esnek át. Préseléssel, homokkal deszkalapok közé zárt figurái szorítás közben tökéletesednek.

20.00 Ki vagy te, Minotaurosz?
Czenki Zsuzsanna esztéta tárlatvezetése

Schrammel Imre egyik meghatározó műtárgycsoportjának fő alakja a bikafejű férfi, a Minotaurosz. Az állandó kiállításban több mitológiai alakkal, egyszerű halandó lányokkal vagy éppen egyedül találjuk kőcserépből és porcelánból megmintázva. A klasszikus krétai mondakör ikonikus alakja Schrammel Imrénél más szerepbe kerül - a férfi-nő kapcsolat halvány egymásra rezdülésétől egészen a kiábrándulásig, az egyedüllét, a haldoklás mozzanatáig széles skálát mutat be. A tárlatvezetés a figurák elsődleges megjelenésén túl az apró részletekben rejlő mélyebb értelmezési lehetőségekre is megpróbál rávilágítani.

21.00 Bor és művészet
Kerekasztal-beszélgetés

Hamvas Béla óta tudjuk, a bor nem csupán élvezeti cikk, hanem része a magasabb gondolkodásunknak is. A bornak azonban nemcsak filozófiája, de esztétikája is van. Ez az, ami manapság a borhoz kötődő sznob és kommersz divatjelenségek ellenére az eladandó árucikk vagy egy szimpla „natur-produkt” szintje fölé emeli az isteni nedűt.

A témát Pálffy Attila borász (egykori punkzenész), Király Márton művészettörténész (egykori borkereskedő) és Sosztarits Ottó régész (mai borkedvelő) járja körül, némi zenével, vetített képekkel és természetesen jófajta kóstolnivalókkal megtámogatva.

Előzetes regisztráció és a részvételi díj befizetése szükséges:
baki.orsolya@savariamuseum.hu +500 Ft/fő (a Múzeumok éjszakája belépőjegyen felül fizetendő)

Kézműves foglalkozás:
18.00-22.00 Formázz szabadon! - agyagozás Udvardi Balázzsal

Belépőjegy a Múzeumok éjszakája rendezvényeire: 1.000 Ft (minden helyszínre érvényes)
6 éves kor alatt: ingyenes

A programváltozás jogát fenntartjuk!